Léto je za dveřmi aneb vyberte si včas svou dovolenou

Léto je synonymem dovolených a odpočinku. A není se čemu divit. Letní počasí přímo vybízí k tomu utéct od každodenního shonu a načerpat novou energii. Vybrat tu správnou dovolenou není však vždy jednoduché. Rozhoduje spousta faktorů, které ovlivní jak celkový dojem, tak i zážitek, který si z dovolené odnesete. Jaké aspekty jsou ty nejdůležitější a na co se tedy vlastně zaměřit, abyste byli maximálně spokojeni?

Není dovolená jako dovolená

Jako první je důležité ujasnit si, co od dovolené očekáváte a s kým jí budete trávit. V případě rodinné dovolené s malými dětmi zřejmě nebudete vyhledávat velká dobrodružství, ale spíše budete chtít relax pro sebe a pro děti, jako je třeba vyžití v podobě animátorských programů a dětského zázemí. Pro naše použití lze typy dovolených rozdělit do 7 druhů:

 • Relaxační a rekreační pobyty – zájezdy vhodné pro ty, kteří vyhledávají odpočinkovou dovolenou. Často se jedná o pobyty v hotelových resortech, kde jsou dostupné všechny služby včetně stravování.
 • Dobrodružný a sportovní typ – vhodný jak pro milovníky adrenalinu, tak i pro ty kteří chtějí vystoupit ze své komfortní zóny. Volí se destinace, kde je možné provozovat vysokohorskou turistiku, horolezectví, potápění nebo jiné aktivní sporty.
 • Kulturní cestovních ruch – s pobytem za hranicemi naší země souvisí i poznání místní kultury. Určité druhy zájezdů se na tento druh samostatně specializují a nabízejí cestování za historií a uměním dané země.
 • Pobyt v přírodě – posledním druh se týká poznávání přírody dané destinace. Navštěvují se jak místní přírodní rezervace, tak i národní parky nebo okrasné zahrady.
 • Náboženský cestovní ruch – motivací je cestování na poutní a náboženská místa.
 • Cestování za účelem vzdělávání a získávání nových zážitků – turisté navštěvují speciální druhy kurzů, kde se zlepšují v daných dovednostech a rozšiřují si své obzory.
 • Wellness turistika – je zaměřena na zdraví a pohodu a zahrnuje aktivity jako jsou lázeňské služby, jóga, meditace a terapie.

I přes výše uvedené rozdělení není vyloučeno, že se jednotlivé druhy nemohou vzájemně prolínat.

Zvažte náklady

Při výběru dovolené hraje klíčovou roli rozpočet. Jednoduše řečeno, si musíte stanovit kolik chcete na dovolenou uvolnit finančních prostředků. Do úvahy je nutné vzít následující náklady:

 • Doprava: Letenky, půjčení auta, místní dopravní prostředky
 • Ubytování: Hotely, apartmány, hostely
 • Stravování: Restaurace, místní jídla, samoobslužné možnosti.
 • Aktivity: Vstupy, exkurze, průvodci

Doporučujeme také započítat k nákladům i určitou rezervu. Je lepší mít k dispozici více peněz než v případě problému poté narychlo řešit výměnu na místní měnu.

Výběr destinace

Po stanovení rozpočtu a výběru typu dovolené přichází na řadu volba konkrétní destinace. Inspiraci můžete hledat v cestovních průvodcích, na nejrůznějších cestovních blozích, nebo na sociálních sítích.

Populární destinace s sebou nesou výhody bohaté infrastruktury, ale je nutné vzít v úvahu i jejich přeplněnost. Pokud tedy preferujete poklidnější dovolenou bez masy turistů určitě je vhodnější zvolit méně známé lokality, které vám poskytnou autentičtější zážitek.

Horko nebo zima?

S výběrem destinace úzce souvisí i vhodné načasování dovolené z hlediska počasí. Zejména v exotických destinacích jsou v letních měsících příliš vysoké teploty nebo období dešťů, které pro poznávání není vůbec ideální. Pomoci vám mohou informace o průměrných teplotách a srážkových úhrnech za minulé roky, které jsou snadno dohledatelné na internetu.

Bezpečnost na prvním místě

Při jakékoliv dovolené myslete i na svou bezpečnost a zdraví. Prověřte si danou destinaci na stránkách ministerstva zahraničních věcí, kde najdete všechny podstatné informace. Kromě podmínek pro individuální dopravu po dané zemi vydává MZV i varování před případným nebezpečím v jednotlivých státech.

Nepodceňte přípravu

Posledním faktorem, na který nelze zapomenout je příprava. Zarezervujte si včas ubytování, letenky a vyřiďte všechny potřebné dokumenty. Čím dříve budete mít vše připravené, tím dříve se budete moci těšit na blížící se dovolenou.

A co říci závěrem? Snad už jen šťastnou cestu!

Publikováno: 30. 1. 2024

Copyright © 2023

Logo Katalog.cz