Macramé aneb kouzlo uzlů a oblíbená boho dekorace

Zařízení domácnosti nábytkem je jedna věc, ale pocit útulnosti a kouzlo domova většinou tvoří dekorace. Jako dekorace může posloužit spousta předmětů od rámečků s fotografiemi, různých figurek a sošek až po pokojové rostliny. Pokud však toužíte po něčem, co se jen tak neokouká, a navíc má hlubší význam, doporučujeme macramé. Formu textilního umění, která je úzce spojená s přírodou a dokonale se hodí nejen pro skandinávský a boho styl, ale i jako decentní dekorace do každého interiéru.

Trocha historie

Macramé má bohatou historii, která spadá až do starověkých civilizací. Ačkoli přesné počátky macramé nejsou známy, první zaznamenané použití uzlování se datuje do třetího tisíciletí př.n.l. ve starověké Mezopotámii, kde byly uzlové techniky používány k upevnění a ozdobení konce plášťů a jiných oděvů. Podobné techniky byly používány i ve starověkém Egyptě, kde uzly sloužily nejen k praktickým, ale i rituálním účelům. Samotný výraz macramé je odvozen od arabského slova „migramah“ což v překladu znamená vyšívaný lem. Tento fakt naznačuje, že technika se rozšířila právě díky arabským tkalcům, kteří ji ve své době hojně využívali a díky svým obchodním cestám ji učinili populární. V období mezi 8. a 14. stoletím se macramé tak rozšířilo do Španělska a odtud poté do celé Evropy.

S postupem času, konkrétně v 17. a 18. století nabylo macramé obzvláštní popularitu mezi námořníky. Možná vám to přijde zvláštní, ale námořníci trávili dlouhé hodiny na moři, a tak si krátili čas právě uzlováním provazů. Uzly, které používali, pomáhaly nejen v dekoraci lodí, ale byly také velmi praktické pro vytváření různých námořních pomůcek od držáků na lahve až po zábradlí.

Posuneme-li se do viktoriánské éry zjistíme, že v té době bylo macramé oblíbeným doplňkem oděvů a textilií do domácnosti. S moderní dobou však trend uzlů utichl a opětovně ožil až v 70. letech 20. století jako součást boho a skandinávské kultury. V současné době je zájem o dekorační uzly a výrobky z nich stále na vzestupu a lze najít nespočet produktů, které vyzdobí váš domov. Za zmínku stojí např. závěsné květináče, stěnové dekorace, záclony atd. Nutno podotknout, že pomyslným vyšším levelem je samovýroba, kdy si nejen vyzdobíte svůj interiér, ale ještě si u uzlování krásně odpočinete a uniknete od starostí běžných dnů.

Co to vlastně je macramé?

Historii jsme shrnuli, ale důležité je říci si vlastně co je samotným principem dekoračního uzlování. Odpověď je jednoduchá, jde o textilní umění, které nevyužívá žádné nástroje jako jsou jehly či háčky. Místo toho se vytváří ručním uzlováním provázků, šňůr, nebo jutových lan. Typické pro macramé jsou rytmické a opakující se uzly, které mohou být spojeny do složitějších vzorů a designů.

Základní techniky uzlování

Jak bylo zmíněno macramé je možné vyrobit si i zcela sami. Chce to jen trochu trpělivosti a odhodlání. Aby vám práce šla lépe od ruky je podstatné znát teoretické základy. Jedním takovým základem jsou druhy uzlů. V zásadě jsou rozlišovány tři.

  1. Plochý uzel (Square knot): Tento uzel je nejčastějším základem macramé projektů, jehož podstatou je plochý a pevný vzor.
  2. Spirálový uzel (Spiral knot): Z uzlů je vytvořená pevná spirála, díky které lze vyrábět vkusné šperky nebo různé závěsné dekorace.
  3. Smyčkový uzel (Loop knot): Smyčkové uzly jsou využívány pro přidání třásní a jiných dekorativních prvků.

Současné využití

  • Domácí dekorace

Jedním z nejvýraznějších aspektů současného využití macramé je jeho použití k výzdobě interiérů. Macramé se často objevuje v podobě závěsných květináčů, které každému prostoru dodávají vzdušnost a eleganci. Dalším oblíbenou variantou jsou různé závěsy, které lze umístit do jakékoliv místnosti a následně pověsit na zeď.

  • Nábytek a světla

Macramé taktéž nachází své místo v designu nábytku a osvětlení. Křesla a houpací sítě z macramé poskytují nejen pohodlné sezení, ale také vizuálně zajímavý prvek do každé místnosti nebo zahrady. Světla ovinutá macramé lany dodávají měkké, difuzní světlo, které přirozeně navozuje přívětivou a hřejivou atmosféru.

  • Módní doplňky

Macramé není omezeno pouze na domácí dekorace, ale lze si touto metodou vyrobit i trendy špetky a módní doplňky. Ať už se jedná o to či to, v obou případech jsou takové věci velmi praktické a vhodné pro každodenní nošení.

  • Svatební dekorace

S rostoucím zájmem o svatby inspirované přírodou a venkovním stylem se macramé stalo populární volbou pro svatební dekorace. Od obřadních závěsů po karty na zasedací pořádek dodává macramé každé svatbě ucelenou strukturu a bohémský, uvolněný nádech.

  • Umění a expozice

Macramé si také našlo cestu do světa umění, kdy umělci používají tuto techniku k vytváření komplexních a rozsáhlých instalací. Tyto díla jsou často vystavena v galeriích a na veletrzích, kde zdůrazňují umělcovu zručnost a kreativitu v práci s uzly.

V současnosti macramé překračuje své tradiční hranice a stává se klíčovým prvkem v mnoha aspektech moderního života. Jeho schopnost adaptace a všestrannost dělají z macramé nejen uměleckou formu, ale také módní a dekorativní prvek, který odráží osobnost a styl jeho majitele.

Pokud i vás neminul tento trend a zároveň rádi tvoříte určitě se vydejte cestou DIY. Stačí si jen vybrat co vytvoříte, nakoupit si materiál a můžete začít. Na internetu najdete spoustu postupů, které vám na začátku pomohou a při troše snahy z vás udělají uzlové profíky.

Publikováno: 28. 2. 2024

Copyright © 2023

Logo Katalog.cz