„Mami já chci domácího mazlíčka“ aneb na co si jako rodič dát pozor

Rozhodnutí pořídit si domácího mazlíčka je významný krok pro každou rodinu. Při výběru ideálního zvířete pro děti je potřeba zvážit řadu faktorů, které zahrnují časové, finanční i emocionální investice. Dnešní článek je tak uceleným průvodcem pro všechny rodiče, ale i ostatní rodinné příslušníky, kteří nejednou četli nebo slyšeli přání mít domácího mazlíčka.

Zohlednění věku dítěte

Při výběru mazlíčka je klíčové zvážit věk a schopnosti dítěte. Malé děti jsou obvykle příliš hrubé a menší a „křehčí“ zvířata typu křečci či rybičky nejsou na takové zacházení stavěná. Naopak starší a dospívající děti již snadno převezmou zodpovědnost i za péči o psa či kočku, ale i o zmíněné drobné živočichy. V případě, že jste připraveni dětem s péčí 100 % pomáhat, nemusíte se vyhýbat žádnému typu živočichů. Děti jsou navíc velmi učenlivé a postupem času tak lze očekávat, že péči zcela převezmou a budou schopni vzít na sebe odpovědnost za živého tvora.

Povaha a potřeby zvířete

Každý druh zvířete má specifické potřeby a povahu, které je potřeba vzít v úvahu. Některá plemena psů jsou například velmi aktivní a vyžadují hodně pohybu a hry, zatímco jiné jsou klidnější a méně náročné na cvičení. Kočky jsou obecně nezávislejší, ale stále potřebují péči a pravidelnou interakci. Variantou jsou i drobní savci, kteří obvykle v porovnání se psem či kočkou tolik péče nevyžadují. Neznamená to však, že když je zvíře malé a v kleci, že nepotřebuje pozornost a odpovídající péči. Vhodné je tedy zvážit jak povahu vybraného mazlíčka, tak i povahu vašeho dítěte. V případě, že dojde ke shodě, může toto spojení fungovat.

Čas a finanční závazek

Před pořízením mazlíčka je důležité realisticky posoudit, kolik času a financí je rodina ochotna investovat. Psi a kočky vyžadují pravidelné veterinární kontroly, očkování a každodenní péči, což může být časově i finančně náročné. Naopak ryby, plazi nebo třeba morčata a křečci obvykle vyžadují menší denní závazky, ale stále potřebují správnou údržbu a občasné investice do vybavení.

Alergie

Nejčastějším důvodem, kvůli kterému se rodiny zbavují domácích mazlíčků jsou alergie. V případě, že tedy doma máte jakéhokoliv alergika, jsou pro vás některé typy zvířat zcela nevhodné. Největší alergeny jsou obecně psí a kočičí chlupy. Naopak nejméně alergií způsobují rybičky nebo domácí želvy.

Testování interakcí

Pokud máte před finálním rozhodnutím, zda mazlíčka pořídit nebo ne, příležitost umožnit dětem strávit čas s konkrétním zvířátkem, určitě toho využijte.

Tip! Mnohé útulky a chovatelé nabízejí možnost návštěvy, kde si lze zvířata prohlédnout a děti si mohou vyzkoušet, zda nejde jen o chvilkový rozmar. Podívejte se do místních útulků a vezměte nějakého pejska na procházku. Uděláte tím nejen dobrý skutek, ale třeba rovnou najdete i parťáka do vaší rodiny.

Vzdělávání a příprava

Než přijde nový mazlíček domů, je důležité, aby se děti dozvěděly, jak se o zvíře správně starat a co všechno bude potřebovat. Knihy, online zdroje nebo kurzy péče o zvířata mohou poskytnout cenné informace a připravit děti na jejich nové povinnosti. 

Při správném přístupu a dostatečné přípravě může být nový domácí mazlíček obrovským přínosem pro celou rodinu. Poskytne vám i dětem nejen společnost, ale i radost a lásku s tím, že zároveň děti naučí zodpovědnosti, empatii a péči o druhé.

Publikováno: 15. 3. 2024

Copyright © 2023

Logo Katalog.cz