Průvodce pro zdravou a krásnou pleť aneb 6 základních kroků

Lidská pleť je největším orgánem těla, který plní několik zásadních funkcí jejichž vliv se následně promítá do celkového zdraví a naší pohody. Zjednodušeně řečeno funguje pokožka jako první obranná linie proti vnějším vlivům jako jsou bakterie, viry a škodlivé UV záření. Zásadní funkcí je také regulace tělesné teploty prostřednictvím potu a rozšíření krevních cév. Nelze ani opomenout, že kůže je senzorickým orgánem, který nám umožňuje vnímat dotyk, tlak, bolest a teplotu. Zejména pro ženy, ale i pro velkou většinu mužů má pak pleť estetický a psychologický význam, který ovlivňuje úroveň sebevědomí a sociální interakce. Aby byla pokožka zdravá a krásně vypadající je žádoucí dát ji odpovídající péči s kterou vás dnes seznámíme.

1. Normální, suchá nebo mastná?

Ještě, než zahájíte denní rutinu v péči o pleť je podstatné zjistit jaký je typ vaší pleti. Díky tomu totiž lze nastavit skutečně účinnou prevenci nebo léčbu kožních problémů. V zásadě existuje pět základních typů.

  • Normální pleť – je charakteristická vyváženou produkcí mazu a není tak příliš mastná ani suchá. Zároveň má také jemnou strukturu, na které nejsou vidět rozšířené póry nebo nerovnoměrný tón.
  • Suchá pleť – trpí nedostatečnou produkcí mazu, což způsobuje, že pokožka je na dotek drsná, šupinatá nebo praskající. Častým problémem u suché kůže je její citlivost způsobená slabší ochrannou bariérou.
  • Mastná pokožka – u mastné pleti se vyskytuje nadměrná produkce mazu, která negativně ovlivňuje celkový vzhled kůže. Ta je nejen lesklá, ale také často problémová ve smyslu výskytu akné, černých teček a rozšířených pórů.
  • Smíšená pleť – v sobě kombinuje vlastnosti mastné, suché a normální pleti. Oblast T-zóny neboli čelo, nos a brada je mastnější, zatímco líce a čelist je naopak sušší nebo normální.
  • Citlivá pokožka je obecně náchylnější na vnější vlivy a nové kosmetické produkty. Ve většině případů je indikátorem citlivé kůže svědění, pálení, podráždění nebo nežádoucí zarudnutí.

Pokud vám výše uvedený seznam nedokázal pomoci s určením typu vaší pleti, doporučujeme vyhledat služby dermatologa, který vám odborně poradí.

2. Základy denní péče

Bez ohledu na typ pleti by vaše denní rutina péče o pleť měla zahrnovat tři základní kroky a to čištění, tonizaci a hydrataci.

  • Čištění: Pomáhá odstraňovat nejen nečistoty, ale i přebytečný maz a make-up. K této činnosti se hodí jemný odličovač nebo čistící prostředek, který nejen pokožku vyčistí, ale zanechá ji i krásně hebkou a hydratovanou.
  • Tonizace: Tonikum pomáhá obnovit pH pleti a odstranit zbývající nečistoty po čištění.
  • Hydratace: Hydratace pleti je klíčová pro udržení jejího zdraví, elasticity a mladistvého vzhledu. Když je pleť dobře hydratovaná, je schopná efektivněji odolávat vnějším stresorům a zabránit předčasnému vzniku jemných linek a vrásek stejně tak jako nežádoucímu podráždění, infekci nebo akné. Kromě výběru správných hydratačních produktů je důležité dbát i na dostatečný příjem tekutin zejména čisté vody nebo neslazených bylinných čajů.

3. Exfoliace a masky

Pravidelná exfoliace napomáhá odstranit odumřelé kožní buňky čímž přirozeně podporuje obnovu pleti. Peelingové procedury se doporučuje provádět 1–2krát týdně, v závislosti na typu a citlivosti pleti. Po vyčištění je vhodné nanést masku, která pleť dočistí a zajistí hloubkovou hydrataci.

4. Ochrana před sluncem

Ruku na srdce, ochranu před sluncem většina z nás podceňuje. Pokud však chcete předcházet stárnutí pleti a jejímu poškození, je nutné do každodenní rutiny zařadit krém s ochranným SPF faktorem. Ideální je SPF 30 nebo více. A nezapomeňte krém je nutné používat i když je pod mrakem. Sluneční paprsky totiž proniknou i pod oblaky a následně se až 80 % UV záření odráží od povrchů na zemi.

5. Zdravý životní styl

Zdravá pleť je také odrazem celkového zdraví těla. Zkuste tedy do svého jídelníčku zařadit vyváženou stravu bohatou na vitamíny a antioxidanty, dbát na dostatek spánku a pravidelný pohyb a vyhnout se nadměrnému stresu.

6. Pravidelné návštěvy u odborníka

Ať už máte jakýkoliv typ pleti, vždy je vhodné svěřit svou pleť alespoň jednou za čas do odborné péče. Pravidelné návštěvy kosmetiky jsou jak prevencí, tak i bojem s nejčastějšími problémy pleti. Výhodou navíc je, že vám odborníci často poradí i co vaší pleti chybí a jakými produkty chybějící prvky doplnit.

Správné produkty jsou půlkou úspěchu

Pravidelné čištění, hydratace, výživa, správná životospráva a ochrana před slunečním zářením jsou základní kameny, které pomáhají udržet pleť v optimálním stavu. Nezapomeňte však, že důležitá je i kvalita produktů, které používáte. Jednotlivé druhy kosmetiky totiž mohou výrazně ovlivnit efektivitu péče o vaši pokožku.

Kvalitní péče o pleť je zkrátka investice, která se vyplatí a není radno ji podceňovat!

Publikováno: 7. 4. 2024

Copyright © 2023

Logo Katalog.cz