Rodičovský průvodce pro výběr kvalitní a pohodlné matrace

Výběr správné matrace do dětské postýlky je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které rodiče musí učinit. Správná matrace nejenže zajišťuje pohodlí dítěte, ale má také zásadní vliv na jeho bezpečnost a zdravý vývoj. Pojďme se společně podívat na 5 faktorů, které jsou podstatné a není radno je podcenit.

Pár rad na úvod

Ještě, než se pustíme do zmíněných faktorů je na místě shrnout si obecné poznatky o dětském spánku. Jak již bylo zmíněno, správný spánek dítěte v postýlce by měl být bezpečný, pohodlný a podporovat zdravý vývoj. Aby tyto aspekty byly dodrženy, dítě by kromě spánku na pevné, čisté a dobře padnoucí matraci, která splňuje všechny aktuální bezpečnostní standardy, mělo být v postýlce bez zbytečných polštářů, plyšových hraček a těžkých přikrývek, které by mohly způsobit riziko udušení nebo přehřátí. Optimální teplota v místnosti by měla být udržována mezi 16 a 20 stupni Celsia, s dobrou cirkulací vzduchu a přiměřenou vlhkostí. Dítě by ke spánku mělo být uloženo na záda, jde totiž obecně o nejbezpečnější polohu pro spaní, která pomáhá snižovat riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců tzv. SIDS.

Bezpečnost na prvním místě

Nejdůležitějším kritériem při výběru matrace je bezpečnost. Ujistěte se, že vámi vybraná matrace splňuje všechny aktuální bezpečnostní normy a regulace. V Evropě by měla matrace splňovat normy EU pro dětské matrace, které zahrnují požadavky na velikost, materiály a odolnost proti ohni.

Na velikosti a tvaru záleží

Matrace by měla přesně pasovat do postýlky, aby mezi ní a stěnami postýlky nezůstávaly žádné mezery, které by mohly ohrozit bezpečnost dítěte. Standardní velikosti matrací se mohou lišit v závislosti na zemích ze kterých pocházejí, proto je důležité mít přesné rozměry, abyste předešli chybné koupi.

Není materiál, jako materiál

Matrace pro děti jsou obvykle vyrobeny z pěny, pružin, latexu nebo z kombinací těchto materiálů. Pěnové matrace jsou oblíbené z důvodu své lehkosti a dobré opory zad. Pružná polyuretanová pěna se dokonale přizpůsobí tvaru těla dítěte a poskytne mu žádoucí pohodlí a komfort. Moderní pěnové matrace jsou také často vybaveny speciálními vrstvami, které zvyšují jejich prodyšnost a přispívají k regulaci teploty. Jediné, na co si dejte pozor je dostatečná pevnost matrace. V případě, že by byla matrace příliš měkká, hrozilo by „ponoření“ dítěte a tím i špatná opora pro tělo.

Dalším typem jsou již zmíněné pružinové matrace, které díky pružinám poskytují taktéž vynikající oporu dětského těla, a navíc se mohou pyšnit vysokou odolností. Benefitem je i lepší odvětrávání, které zajistí, že se dítě nebude nadměrně potit.  

Posledním uvedeným druhem jsou matrace latexové. Ty jsou přirozeně hypoalergenní a odolné vůči roztočům a plísním. Tyto matrace poskytují dobrý kompromis mezi pohodlím a podporou, protože jsou jak pevné, tak i pružné.

Nelze opomenout ani alternativní varianty k výše uvedeným typům. Jedná se o kokosové a pohankové matrace, které jsou známé zejména svými přírodními a ekologickými vlastnostmi.

Stop pocení a nežádoucímu přehřátí

V předchozím bodě jsme nakousli téma prodyšnosti různých typů matrací. Ať už se tedy rozhodnete pro jakýkoliv druh, dbejte na dostatečnou prodyšnost.

Životnost a cena

Pro koupi dětské matrace je třeba zvážit i její životnost a cenu. Některé matrace jsou vhodné pro určitý věk dětí a jiné jsou naopak univerzální a pokud jsou dostatečně odolné, vydrží vám i několik desítek let. Závěrem je nutné dodat, že chtě nechtě je pro většinu z nás důležitá i cena. Nezapomeňte však, že kvalita je v tomto případě nadevše a investice do dětského zdraví se 100 % vyplatí. Z tohoto důvodu je často nutné šáhnout tzv. „hlouběji do kapsy“ s tím, že ale nebudete vynaložených peněz litovat.

Kvalitní spánek = spokojené dítě = šťastní rodiče

Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Ve spoustě věcech se však neorientujeme, a tak je přirozené obrátit se na odborníky. To samé platí i v případě výběru matrací. Chcete-li se poradit nebo naopak jen hledáte e-shop s pestrou nabídkou dětských matrací a dalšího kojeneckého zboží navštivte stránku Postylkovo.cz. Protože kvalitní spánek je základem pro správný růst!

Publikováno: 15. 4. 2024

Copyright © 2023

Logo Katalog.cz