Tabata aneb před létem zpátky do formy

Léto je skoro za dveřmi a s ním se blíží i plavková sezóna. Pokud přemýšlíte, že začnete cvičit zkuste Tabatu. Jedná se o formu intervalového tréninku vysoké intenzity, která byla vytvořena v 90. letech japonským vědcem Dr. Izumi Tabatou. Cvičení se zaměřuje na krátké, ale velmi intenzivní fáze aktivity následované krátkým odpočinkem, což je ideální pro zlepšení jak aerobní, tak i anaerobní kondice. Jak nejlépe toto cvičení provozovat a jaká je vlastně celá jeho historie? To a mnohem více vám hned prozradíme.

Fyzická i psychická spokojenost

Než se dostaneme k samotné Tabatě pojďme si říci proč je vlastně cvičení a pohyb obecně tak důležité. Je obecně dokázáno, že fyzická aktivita má pozitivní dopad na srdce, svaly, klouby a pomáhá udržovat správnou hmotnost těla. Pravidelným cvičením se navíc také podporuje uvolňování endorfinů, tzv. "hormonů štěstí", které snižují stres, úzkost a depresi. Díky tomu se po cvičení často cítíte povzbuzení, zrelaxováni a mentálně vyrovnaní. Pravidelná fyzická aktivita tak hraje klíčovou roli při prevenci a řešení široké škály zdravotních problémů, a to nejen fyzických, ale i těch psychických. Proto nezapomínejte na pohyb a dopřejte si ho co nejvíce to je možné.

Japonský původ

Cvičení Tabata má své kořeny v Japonsku, kde bylo vyvinuto na začátku 90. let dvacátého století Dr. Izumi Tabatou a jeho týmem na Institutu sportovních věd v Tokiu. Dr. Tabata hledal způsob, jak efektivně zvýšit jak aerobní, tak anaerobní kondici sportovců. Původně bylo toto cvičení testováno na rychlobruslařích a spočívalo v intenzivním čtyřminutovém intervalovém tréninku, během kterého sportovci střídali 20 sekund maximálního úsilí s 10 sekundami odpočinku. Výsledky studie byly velmi působivé a ukázaly značné zlepšení v aerobní i anaerobní kapacitě sportovců. Od té doby se Tabata začala objevovat v nejrůznějších fitness a cvičících centrech a postupně se stala populární po celém světě.

8 kol a 4 minuty

Základní struktura Tabata tréninku je jednoduchá. Cvičení se skládá z 8 kol, kdy každé kolo trvá 4 minuty. Každé kolo obsahuje 20 sekund intenzivní aktivity následované 10 sekundami odpočinku. To znamená, že celý trénink trvá pouhé 4 minuty, což dělá Tabatu ideální zejména pro ty, kteří hledají efektivní trénink při omezených časových možnostech.

Výhody pro maximální výkon

Hlavními přednostmi Tabaty díky kterým je tak úspěšná je:

  • účinnost – rychlé zvýšení aerobní i anaerobní kondice.
  • Úspora času – díky vysoké intenzitě trvají tréninky Tabata jen krátkou dobu, což je ideální nejen pro ty, kteří nemají času nazbyt.
  • Flexibilita – Princip Tabaty lze aplikovat na širokou škálu cvičení, včetně sprintů, skákání přes švihadlo, sklapovaček a mnoho dalších.
  • Spalování tuků – Vysoká intenzita podporuje rychlé spalování kalorií a efektivně napomáhá se zrychlením metabolismu i po skončení tréninku.

Jak začít s Tabatou?

Pokud máte s Tabatou první zkušenost a jste úplným nováčkem je důležité začít postupně. Vyberte si cvičení, které vám je dobře známé a ujistěte se, že každý pohyb provádíte správnou formou, aby se předešlo případným nežádoucím zraněním. Příklady cvičení vhodné pro Tabatu jsou např:

  • Dřepy: Postavte se s nohama na šířku ramen, proveďte dřep a rychle se vraťte do stoje.
  • Burpees: Skočte do vzduchu, poté rychle přejděte do pozice pro klik a zpět do skoku.
  • Skákání přes švihadlo: Udržujte rychlé tempo a skákejte co nejefektivněji.
  • Běh na místě: Zvyšte intenzitu tím, že kolena budete zdvihat co nejvýše.

Pokud si nejste jistí správným provedením je vhodné před zahájením jakéhokoli tréninkového programu, včetně Tabaty zkonzultovat své cviky s fitness specialistou. V případě, že jste v minulosti navíc prodělali jakékoliv zranění nebo zdravotní problémy doporučuje se i porada se specializovaným lékařem.

Chcete-li si být skutečně jisti, že každý cvik provádíte efektivně a správně, zvolte skupinové lekce, kde zažijete dynamický a efektivní workout pod vedením vyškolených lektorů a nastartujte zlepšení své fyzické kondice.

Úspěch zaručen!

Publikováno: 20. 4. 2024

Copyright © 2023

Logo Katalog.cz