Vybavujeme veterinární ordinaci aneb 6 základních věcí, které by v ní neměly chybět

Založení veterinární ordinace je komplexní úkol, který vyžaduje detailní plánování a znalosti jak medicínské, tak i provozní. Provoz úspěšné veterinární kliniky závisí na správném výběru a dostupnosti klíčového vybavení, které umožní poskytování kvalitních služeb zvířecím pacientům i jejich majitelům. Naprostým základem je 6 věcí, které vám představíme v dnešním článku.

1. Vyšetřovací zařízení

Ať už bude zaměření vaší veterinární ordinace jakékoliv, v každém případě budete potřebovat vyšetřovací stůl. V současné době jsou velmi oblíbené tzv. hydraulické a elektrické typy, které díky svému snadnému ovládání a přizpůsobení výšky, umožňují snadnou manipulaci se zvířaty. Další podstatnou věcí jsou váhy, které využijete nejen pro vážení samotných zvířat, ale i k dávkování léků. Součástí vyšetřování zvířat je stejně jako u lidí kontrola smyslových orgánů. Pro správné vyšetření očí, úst, ale i dalších orgánů potřebuje každý veterinární lékař kvalitní světelný zdroj. Každému lékaři navíc vyhovuje jiný typ. Někdo preferuje světlo na stěnu, jiný bodové a pro někoho je nejlepší variantou lékařská čelovka.

2. Diagnostické zařízení

Základem diagnostiky je bezesporu rentgen, díky kterému je možné vizualizovat stav kostí a jednotlivých orgánů. Na stejné úrovni je i ultrazvuk, který naopak zobrazuje měkké tkáně včetně srdce a oblasti břicha. Aby bylo možné diagnostiku provést na odpovídající úrovni, je nezbytné mít k dispozici i plné laboratorní vybavení pod které spadají základní testy jako je krevní obraz, biochemie a mikroskopie.

3. Chirurgické vybavení

K práci veterinárního lékaře patří i provádění větších i menších chirurgických zákroků. Je tedy zcela na místě mít sady chirurgických nástrojů pro různé typy zákroků. S operací se pojí i anestezie, díky které lze operaci provést bezpečně a hlavně bezbolestně. Po každém zákroku je taktéž nutné provést sterilizaci nástrojů, aby bylo zabezpečeno hygienické a aseptické prostředí. Je nezbytné zakoupit tedy i autokláv nebo jiné sterilizační zařízení.

4. Péče a hospitalizace

Pro zvířata, která se zotavují po operaci nebo vyžadují dlouhodobější pozorování je nutné mít k dispozici hospitalizační klece včetně zahřívacích podložek a dek. Součástí ordinace by také měly být krmné stanice a vodní fontány, které zvířatům zajistí dostatečný příjem potravy a vody.

5. Software a administrativní nástroje

Nedílnou součástí každého podniku je managementový software. Výjimkou není ani veterinární ordinace, kde je třeba mít systém pro správu záznamů o pacientech, plánování schůzek, účetnictví a další administrativní úkoly. To stejné platí i pro komunikační systémy jako jsou telefony a počítače.

6. Bezpečnostní zařízení

Poslední zařízení je opět v každém podniku a ani v ordinaci lékaře nesmí chybět. Jde o bezpečnostní vybavení jako požární alarmy, hasící přístroje a bezpečnostní kamery.

Zařízení veterinární ordinace je náročný úkol, který vyžaduje výběr kvalitního a funkčního vybavení. Kromě technického vybavení je však důležité zaměřit se i na vytvoření přátelského a pohodlného prostředí pro zvířata i jejich majitele. V konečném důsledku je cílem poskytnout nejlepší možnou péči, která zahrnuje jak technickou, tak i emocionální podporu.

Publikováno: 28. 4. 2024

Copyright © 2023

Logo Katalog.cz